Aktualności

Jedzenie intuicyjne - artykuł Moniki Wnęk06-05-2019

Jedzenie intuicyjne - kolejna modna dieta, czy może naturalna filozofia żywienia? Zdania są i będą podzielone. Spójność jedzenia intuicyjnego z koncepcją słuchania swojego organizmu i rozumienia jego działania przemawia za skutecznością i słusznością wyboru takiego stylu odżywiania.

Jakimi regułami się kierować?

- Jedz w spokoju.

Skupienie uwagi na innych czynnościach niż spożywanie posiłku sprawia, że jemy więcej niż potrzebujemy. Koncentrując się na jedzeniu dajemy sobie możliwość usłyszenia potrzeb naszego organizmu i wyraźnego momentu, w którym jesteśmy już najedzeni. Uważność na swoje ciało to główny element intuicyjnego odżywiania.

-Nie stosuj utartych diet.

Nie można polemizować z tym, że każdy jest indywidualnością. Obserwacja swojego organizmu pozwala na poznanie zasad odżywiania, które odpowiednie są właśnie dla nas. Czy na pewno owsianka na śniadanie dodaje Ci energii, a może po niej usypiasz? Nie zapominajmy- większość zasad nie jest uniwersalna, więc musimy być bardzo ostrożni w swoich wyborach.

-Posiłek= przerwa.

Zawsze znajdujesz czas na zjedzenie posiłku w spokoju, czy może jesz w biegu między jednym a drugim zadaniem do wykonania w dodatku rozmawiając przez telefon? Zwolnij i znajdź czas na spokojne i uważne skonsumowanie posiłku. Dzięki temu najprawdopodobniej zjesz mniej i odczujesz większą satysfakcję  i przyjemność z jedzenia.

-Prowadź dzienniczek.

Poświęć chwilę na przyjrzenie się posiłkom i zapisaniu tego co spożywasz. Taka obserwacja to świetny sposób na poprawne odbieranie sygnałów jakie wysyła nam ciało i układ pokarmowy, szczególnie w momentach, kiedy coś nam nie służy. Alergie pokarmowe i nietolerancje są współcześnie bardzo częste, warto więc przyjrzeć się naszemu organizmowi, by nie działać na jego niekorzyść.

-Trochę ruchu nie zaszkodzi.

Aktywne fizycznie osoby uważniej skupiają się na tym co jedzą, bowiem odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta to podstawa do wzrostu energii i procesów regeneracyjnych.

Pamiętajmy, że żywienie intuicyjne to nie jedzenie wszystkiego co nam się żywnie podoba bez zważania na konsekwencje. Chodzi o dokonywanie takich wyborów żywieniowych, które w harmonii współpracują z naszym organizmem. Jedzeniu intuicyjnemu sprzyja poukładany styl życia, odprężenie, brak stresu i zdrowe nawyki żywieniowe. Zrozumienie wpływu żywności na nasze ciało pozwoli osiągnąć postawione cele i czuć się dobrze!

Wróć do listy